PTK – reaktywacja

16 delegatur okręgowych, 120 delegatur powiatowych, 3000 członków, własny miesięcznik i wydawnictwo, ministrowie we władzach, siedziba w pałacyku w pobliżu Belwederu – trudno uwierzyć, że Polski Touring Klub, o którym tu mowa, wraz z wybuchem II Wojny Światowej zniknął prawie bez śladu.

Polski Touring Klub powstał w 1925 r. z inicjatywy Ministerstwa Robót Publicznych i Automobilklubu Polskiego w celu popierania turystyki polskiej we wszystkich jej formach w kraju i za granicą oraz reprezentacji polskich instytucji i organizacji turystycznych. Najprężniej działała sekcja samochodowa, której zadaniem obok organizacji raidów, zjazdów i wycieczek towarzyskich była walka z anarchią na drogach publicznych i współdziałanie z władzami przy uświadamianiu publiczności o niebezpieczeństwie chaotycznego ruchu. PTK wpisywał się w europejski, a nawet światowy trend organizowania się cyklistów, turystów i miłośników motoryzacji w touring klubach. Historia tych organizacji potoczyła się różnie – niektóre przestały istnieć (Deutscher Touring Club, Touring Club Espana, Touring Club de France, Touring Club de L’Iran), inne działają prężnie i oprócz wspierania aktywnej turystyki (Touring Club Italiano, brytyjski Cyclist Touring Club), działają jako ubezpieczalnie, szkoły jazdy czy pomoc drogowa (Touring Club de Belgique Touring Club Schweiz/Suisse, Touring y Automóvil Club del Perú).

Nazwa i charakterystyczny znak klubu są znane przede wszystkim gronu kolekcjonerów map, przewodników, plakiet i innych automobiliów. Tak też i my trafiliśmy na ślad PTK. Barwna historia tej organizacji, jej rozkwit przypadający na te same lata, kiedy powstawało nasze miasto – Gdynia, skłoniły nas do założenia stowarzyszenia o tej samej nazwie, które celami i sposobami działania będzie nawiązywało do przedwojennego poprzednika. Na razie działamy na skalę lokalną – organizujemy spotkania, rajdy, uczestniczymy  w imprezach organizowanych przez inne kluby i instytucje. Zbieramy materiały dotyczące przedwojennego PTKlubu – plakiety, mapy, książki, miesięczniki „Touring”. Krok po kroku chcemy zapisać kolejną kartę w historii tej organizacji.

 

Dodaj komentarz