Museo Casa Enzo Ferrari

Muzeum Enzo Ferrari broni nieco honoru firmy Fiat w dziedzinie prezentacji dziedzictwa i dorobku zakładu będąc wyjątkową perełką na włoskiej ziemi. Ktokolwiek odwiedził choćby jedno przyzakładowe muzeum motoryzacyjne w Niemczech wie, jak wysoko została zawieszona porzeczka. Po spektakularnych otwarciach w Stuttgarcie, Monachium, Ingolstadt czy Wolfsburgu i Włosi musieli wreszcie coś zrobić z setkami tysięcy pielgrzymów przybywających z całego świata do Modeny w nadziei otarcia się o cudowny świat supersamochodów.

Na tej fali zapału w 2004 roku studio Future Systems wygrało międzynarodowy konkurs na projekt nowego muzeum w Modenie w hołdzie Enzo Ferrari. Założenie oparto na dwóch przestrzeniach: dziewiętnastowiecznym domu, gdzie w 1898 urodził się Enzo oraz nowoczesnej hali wystawowej pełnej symbolicznych odniesień do ostatnich osiągnięć w dziedzinie energooszczędnych technologii oraz symbolicznie przedstawianych elementów klasycznych samochodów.

Muzeum działa w formule tematycznych okresowych prezentacji i to pozwala na wielokrotne odwiedziny bez wrażenia znużenia. Pod koniec października 2012 r. otwarta została na okres sześciu miesięcy wystawa dedykowana rywalizacji dwóch największych fabryk z Modeny : Ferrari i Maserati. Przedstawiono dwie fascynacje ich twórców, dwie różne drogi podejścia do samochodu sportowego i ich wielkie osiągnięcia. Osiemnaście samochodów starannie wyselekcjonowanych z najlepszych kolekcji z całego świata, prezentowanych na specjalnie zaprojektowanych przez Andreę Morgante podestach o wysokości 40 cm, które mają przywoływać skojarzenie z prezentacją dzieła sztuki , ale i pozwalających zajrzeć w każdy zakamarek, to plus wystawy. Piękne gabloty wypełnione kserograficznymi kopiami dokumentów i brak oryginalnych eksponatów to wielki minus, o który mają żal włoscy kolekcjonerzy krytykując organizatorów. Bo gdzie, jeśli nie tam, powinny być zebrane i prezentowane oryginalne dokumenty i przedmioty.

Pomimo tych drobnych niedociągnięć Museo Casa Enzo Ferrari to obowiązkowy adres dla każdego miłośnika włoskiej motoryzacji.

Jerzy Reczek, relacja własna

Dodaj komentarz